Edison – Oppimisen iloa!

Edison on suomalaisten opettajien kehittämä oppimisalusta. Työpöytä kokoaa käyttäjän kaikki sähköiset työvälineet yhteen näkymään. Tehtäväkorttien avulla sisältöjen esittäminen ja prosessointi, tehtävien annot ja palautukset, sekä vuorovaikutus onnistuvat helposti ja vaivattomasti.

Edison on

Helppokäyttöinen


Edisonin pelkistetty yleisilme ja yksinkertainen toimintalogiikka tekevät siitä helppokäyttöisen. Kokeile itse!

Kokoava oppimisalusta


Edisonista löytyvät mm. O365, GoogleApps, Moodle, Wilma ja Helmi sekä useiden sisällöntuottajien oppimateriaalit.

Vuorovaikutuskanava


Edisonissa on useita yhteisen tekemisen ja jakamisen työkaluja. Vertaistukipalvelussa käyttäjät opastavat toisiaan ja antavat ideoita jatkokehitystä varten.

Oppilaslähtöinen


Edisonissa oppilas on aktiivinen toimija. Pilvipalvelussa työvälineet ja tehtävät ovat oppilaiden käytettävissä ajasta ja paikasta riippumatta.

Joustava


Edison on kokonaisuus, jonka osia voi vaihtaa. Palvelun sisältö vaihtelee kunnan ja käyttäjien tarpeiden mukaan.

Avoin


Standardien mukaiset rajapinnat mahdollistavat järjestelmien välisen keskustelun.

Kirjautumispalvelu


Edisonissa pääset yhdellä tunnuksilla kaikkiin järjestelmän osiin. Kertakirjautuminen säästää aikaasi.

Päätelaiteriippumaton


Tavoitteena on kaikilla päätelaitteilla ja selaimilla toimiva palvelu. Optimointi on jatkuvaa, joten kerro meille, jos jokin ei toimi.

Edison-oppimisalustan kehitys

Edisonin kehitysprojekti sai alkunsa kuntien yhteisestä oppimisympäristökilpailutuksesta, jonka kautta ei löydetty käyttäjien tarpeita vastaavaa palvelua. Edisonin tekninen toteutus alkoi marraskuussa 2013 ja sen 1. versio julkaistiin käyttäjille elokuun lopussa 2014.

9/2012

Oppimisalustahanke käynnistyy, idea erillisestä työpöydästä

3/2013

Oy-kilpailutus, ei hankintaa

6/2013

Päätös palvelun kehittämisestä kuntien ohjauksessa

11/2013

Edisonin kehitystyö alkaa

8/2014

Palvelun 1. version esittely

Edisonin kehittäjäyhteisö

Edison on kuntien yhteisessä kehitysprojektissa syntynyt oppimisalusta. Palvelun kehitykseen on osallistunut opettajia ja tvt-koordinaattoreita 6 kunnasta. Tällä hetkellä Edison-yhteisöön kuuluu jo 14 kuntaa ja 50 000 käyttäjää. Kehityksen koordinaattorina on toiminut Kuntien Tiera Oy.

Palvelun koordinointi
Kuntien Tiera Oy

Edison-kunnat

Hyvinkää, Järvenpää, Kaarina, Kerava, Kirkkonummi, Lieto, Lohja, Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen, Sipoo, Tuusula, Vaasa, Vihti

Palvelun toteuttajina Tieran alihankkijat

Haltu Oy
Mediamaisteri Group Oy

Edison

Pyydä Edisonin esittely

Vesa Linnanmäki
Kuntien Tiera
vesa.linnanmaki@tiera.fi
050 533 4830
Lisätietoja Tieran kotisivuilta

Kysy Edisonista kunnilta

Edison johtoryhmä
Jukka Pietinen (Pj.), jukka.pietinen@siuntio.fi
Marju Taurula, marju.taurula@jarvenpaa.fi
Kari Hölsö, kari.holso@kaarina.fi
Berit Mäkinen, berit.makinen@vaasa.fi

Edison kehitysryhmä
Antti Sankala, antti.sankala@kirkkonummi.fi
Mikko Sivunen, mikko.sivunen@kerava.fi
Harri Luttinen, harri.luttinen@nurmijarvi.fi
Keijo Sipilä, keijo.sipila@kaarina.fi
Anssi Tervonen, anssi.tervonen@vaasa.fi